Mandala

Mandala

Mandala to świetny pomysł, by sprawić komuś oryginalny prezent. Wcześniej tylko upewnijmy się jakie potrzeby ma osoba w której ręce mandala trafi.

 

Mandale są związane z buddyzmem tybetańskim, jednak sama forma graficzna występowała od wieków, choćby w kulturze chrześcijańskiej, gdzie w kościołach umieszczano oparte o rozetę witraże. Współczesne mandale mają bardziej rozbudowane formy i są łączone z zupełnie niezwiązanymi systemami filozoficzno-religijnymi, możemy zobaczyć mandale runiczne, oparte o heksagram, czy pozornie całkiem pozbawione symetrii. W naszej kulturze spopularyzował je Carl Gustav Jung, wykorzystując je w terapii swoich pacjentów.

Mandala siły i energii

Słowo mandala wywodzi się ze sanskrytu i oznacza cały świat, święty krąg, centrum. Przedstawia graficzny symbol harmonijnego połączenia koła i kwadratu, czyli nieba i ziemi. Najczęściej kojarzy się z buddyzmem i mnichami, mozolnie usypującymi delikatne, misterne wzory, by po ukończeniu pracy po prostu ją zniszczyć. Pokazują w ten sposób nietrwałość, rozpuszczanie się, powrót do pierwotnego potencjału. Koło i kwadrat symbolizują połączenie boskości, nieskończoności (koło) oraz tego, co ziemskie, cielesne (kwadrat). Mandala posiada punkt centralny łączący obie figury. Jest on symbolem jednocześnie początku i końca. To symbol pustki (gr. chaos) który przyjmuje harmonijną postać.

Energetyczna mandala

Mandale mają swoje zastosowanie i przeznaczenie. Mogą być oczyszczające, harmonizujące, uzdrawiające lub przeznaczone do  wzmacniania jakiś cech. Istotne znaczenie ma tu kształt oraz kolorystyka mandali. Mandala powieszona na ścianie w zależności od jej przeznaczenia, świetnie poprawi harmonie w rodzinie, wzmocni pozytywne nastawienie do życia, czy poprawi sytuację finansową. Nie musimy jej malować osobiście, choć to oczywiście najlepsza opcja. Możemy kupić mandalę gotową, dostosowaną do naszych potrzeb i gustów, czy to w formie plakatu , druku na płótnie, czy ręcznie namalowaną przez artystę.

Mandala to również świetny pomysł, by sprawić komuś oryginalny prezent. Wcześniej jednak upewnijmy się jakie potrzeby ma osoba w której ręce mandala trafi.

Categories: Dla Duszy